Jaka pościel jest obecnie najmodniejsza?

Wybór odpowiedniej pościeli wcale nie jest tak prosty, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Pod uwagę musimy wziąć wiele czynników. Poczynając od tych podstawowych, jak rozmiar czy wzór, poprzez materiał wykonania oraz najnowsze trendy, kończąc na indywidualnych wymaganiach osoby, dla której pościel jest przeznaczona. Niniejszy poradnik to kompendium wiedzy, które przeprowadzi kupującego przez cały proces wyboru odpowiedniej pościeli i pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

Zacznijmy od podstaw

Oczywistym jest, że w wyborze pościeli duże znaczenie będą miały względy estetyczne. Nikt nie chce przecież sypiać w pościeli, która mu się zwyczajnie nie podoba. Poza samym jednak wyglądem, powinniśmy mieć na uwadze również materiał wykonania pościeli oraz jej rozmiar.

Materiał

Ważne jest, aby pościel zapewniała nam ciepło podczas snu, ale jednocześnie pozwalała naszej skórze oddychać. Dlatego też najlepiej jest kupować komplety pościeli wykonane z naturalnych tkanin. Warto zdecydować się zatem na jeden z poniższych materiałów:

  • bawełna
  • kora
  • satyna
  • flanela

Bawełna to bardzo delikatny i przyjazny skórze materiał. Pościel bawełniana polecana jest nawet alergikom, w tym osobom uczulonym na roztocza, gdyż te na niej nie osiadają. Ponadto dobrze absorbuje wilgoć oraz jest łatwa w utrzymaniu – bez obaw można ją prać w pralce. Pozostałe trzy wymienione materiały są tak naprawdę wariantami bawełny. Pościel z kory to wybór praktyczny. Tkanina ta właściwie się nie gniecie, dlatego też nie wymaga prasowania. Pościel satynowa jest niezwykle delikatna, tkanina ta chwalona jest przede wszystkim za niepowtarzalny komfort snu. Ekskluzywna pościel zazwyczaj wykonana jest właśnie z satyny. Pościel flanelowa jest najcieplejszą z tutaj opisywanych. Bardzo przyjemnie śpi się pod nią szczególnie zimą.

Rozmiar

Rozmiar pościeli dobierać powinniśmy zgodnie z wymiarami poduszek oraz kołder, których używamy. Nie powinniśmy inwestować w pościel rozmiarowo zbyt małą lub zbyt dużą. W pierwszym przypadku kołdra oraz poduszki będą wystawać z poszewek, a w drugim – zwijać się w nich. Oba warianty nie prezentują się estetycznie, nie są również wygodne. Najbardziej popularny rozmiar pościeli to 160×200. Pierwszy wymiar jest, wyrażoną w centymetrach, szerokością, a drugi – długością. Największa z dostępnych na rynku jest pościel 200×220, jej wymiary są więc iście królewskie. Wymiary 140×200 to z kolei pościel przeznaczona do łóżek jednoosobowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spały pod nią również pary, w takim wypadku należy jednak zakupić dwa komplety.

Gdzie kupować pościel

Pościel najlepiej jest kupować w sklepach specjalistycznych np. https://posciel.to/posciele. Może to być stacjonarny sklep z pościelą Bydgoszcz bądź sklep internetowy z pościelą. Mamy wówczas pewność co do jakości produktów, które kupujemy. Dobra jakość wcale nie musi iść jednak w parze z wysoką ceną. Tania pościel również będzie dobrym zakupem, jeśli wybierzemy się po nią do specjalistycznego sklepu. Ostatnia z możliwości to hurtownia pościeli w Bydgoszczy, tu mamy szansę zakupić komplet poszewek po cenie producenta.

Dla dorosłych

Wybór pościeli dla dorosłych jest chyba najprostszy, obwarowany jest bowiem najmniejszą ilością obostrzeń. Dorośli zazwyczaj wiedzą, czego chcą, i potrafią jasno określić swoje wymagania. Jeśli materiał, na który się zdecydujemy, będzie dobra pościel Bydgoszcz spełni nasze oczekiwania względem komfortu snu. Elegancka pościel to zazwyczaj ta, wykonana z satyny. Nie zawiedziemy się jednak również na każdym innym rodzaju bawełny. Jeśli chodzi natomiast o wzory, na topie są obecnie zarówno jasne, stonowane kolory, jak i intensywne printy. Nowoczesna pościel to na przykład motywy związane z najnowszymi technologiami lub, wręcz przeciwnie, elementy folkloru, jak słowiańskie ornamenty.

Dla niemowląt

Wybierając pościel dla niemowlęcia, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy będzie ono spało w łóżeczku, czy w kołysce, a następnie dobrać rozmiar do preferowanego przez nas mebla. Warto zaopatrzyć się również w osobny komplet pościeli, który włożymy do niemowlęcego wózka. Dla niemowląt polecane są przede wszystkim te najdelikatniejsze materiały, a więc bawełna oraz satyna. Jeśli chodzi o kolory, warto sięgać po te jasne, takie tkaniny zawierają bowiem najmniej barwników, z których ilością nie chcemy przecież przesadzić w pierwszych chwilach życia dziecka. Pościel do łóżeczka, a szczególnie jej kolorystykę, możemy również dobrać do płci dziecka. Najpopularniejszym kolorem dla dziewczynek jest róż, a dla chłopców – błękit. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy wyłamali się z tych zasad i sięgnęli po kolory, które są uniwersalne. Modne ostatnimi czasy mięta, turkus oraz odcienie szarości pasują zarówno do łóżeczek dziewczęcych, jak i chłopięcych.

Dla dzieci

W przypadku starszych dzieci możemy już wziąć pod uwagę ich indywidualne gusta oraz zainteresowania. Najpopularniejszymi wzorami są obecnie motywy z bajek. Wystarczy zatem zapytać naszych pociech, jaka jest ich ulubiona bajkowa postać i wybrać komplet z jej podobizną. Pościel dla dzieci to również inne, delikatne wzory, jak chmurki, gwiazdki czy zwierzątka. Mali chłopcy z pewnością ucieszą się również z widocznych na ich pościeli samochodów. Podobnie jak w przypadku niemowląt, również pościel dla starszych maluchów zazwyczaj jest sprzedawana w delikatnych, pastelowych kolorach.

Dla młodzieży

Najtwardszy orzech do zgryzienia to oczywiście pościel młodzieżowa. Czasami niezwykle trudno jest dobrać odpowiedni komplet bez konsultacji z samym zainteresowanym bądź zainteresowaną. Dynamicznie zmieniające się modowe trendy w grupie nastolatków to problem, z którym boryka się każdy producent pościeli. Najbardziej oczywiste motywy to te, bezpośrednio związane z danym hobby. Do wyboru mamy zatem pościel z podobizną gwiazd muzycznych oraz filmowych czy barwami klubów piłkarskich. Bardzo popularna staje się pościel 3D, której kolory są niezwykle intensywne, a wzory sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Modna pościel dla młodzieży to jednak nie tylko wyraziste wzory  oraz kolory. Niektóre nastolatki stawiają na barwy stonowane, jak pastelowe róże czy żółcie, oraz delikatne wzory, na przykład figury geometryczne czy popularne kropki.