Smog, czyli plaga XXI wieku

Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest szkodliwe dla naszego organizmu. Wiele chorób dzisiejszych czasów jest spowodowanych właśnie przez złą jakość powietrza, którym oddychamy. Dużo częściej chorują mieszkańcy dużych, przemysłowych miast, którzy są szczególnie narażeni na zanieczyszczenia. W ich przypadku oczyszczacz powietrza w domu jest absolutnie niezbędny.

Zasada działania domowego oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie przede wszystkim filtrować powietrze w pomieszczeniach. Głównym zadaniem tych wyspecjalizowanych urządzeń przeznaczonych do użytku domowego powinno być usuwanie pyłków zawieszonych. Tak określa się bowiem zarówno kurz, jak i pyłki oraz sierść zwierząt domowych. Natomiast w sytuacji, gdy w naszym mieszkaniu ktoś pali papierosy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza z filtrem węglowym. Usuwa on lotne związki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania

W sezonie grzewczym powietrze w naszym mieszkaniu ulega przesuszeniu. Bardzo często możemy odczuwać wtedy swędzenie całej skóry lub drapanie w przełyku. W tym okresie bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z nawilżacza powietrza. Oczywiście istnieją oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Urządzenia tego typu filtrują powietrze w wodzie, która znajduje się w urządzeniu, w specjalnym zbiorniku. Nawilżanie to konieczność w sezonie grzewczym, jednak z urządzenia warto korzystać również podczas upałów.

Regularne czyszczenie urządzenia

Warto pamiętać, że oczyszczacze powietrza wymagają dokładnego i częstego czyszczenia, ponieważ ich zaniedbanie spowoduje, że kurz gromadzony w wodzie będzie się przedostawał do powietrza. Regularność jest w tej kwestii szczególnie istotna. Ponadto, trzeba też pamiętać o regularnej wymianie filtrów, których z czasem nie da się już doczyścić. Filtry wodne należy wymieniać często, nawet raz na tydzień, choć wiele zależy od ich konstrukcji i jakości. W sytuacji, gdy nasz oczyszczacz powietrza posiada filtr HEPA, należy go wymieniać co dwa lata, natomiast filtr węglowy wymaga wymiany nawet co roku. Nowoczesne urządzenia posiadają możliwość sprawdzenia zużycia tych najważniejszych elementów. Stała kontrola zużycia filtra z pewnością jest niezwykle komfortowa.

Oczyszczacze powietrza, a wielkość mieszkania

Dobór odpowiedniego urządzenia do powierzchni mieszkania to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. Zatem przed zakupem konkretnego modelu dokładnie sprawdźmy metraż pomieszczenia, jakie mamy zamiar oczyszczać. Następnie trzeba skontrolować parametry interesujących nas modeli oczyszczaczy powietrza. Im większy filtr użyty w urządzeniu, tym większy metraż możemy oczyścić przy jego pomocy. Generalnie trzeba pamiętać, że najlepsze oczyszczacze powietrza są wyposażone w największe filtry, gdyż ich żywotność jest największa. Pamiętajmy też, że jeżeli usytuujemy urządzenie w jednym miejscu, nie będzie ono w stanie oczyścić odległych zakamarków. Dlatego wskazane jest kupno kilku oczyszczaczy lub regularne przenoszenie jednego urządzenia.

Najlepsze miejsce dla naszego urządzenia

Znalezienie odpowiedniego miejsca na oczyszczacz powietrza czasami jest bardzo trudne. Wydaje się, iż najlepiej umieścić go w pomieszczeniu, w którym spędza się najwięcej czasu, czyli w sypialni lub w kuchni. Niewątpliwie zależy to również od kształtu mieszkania. Uważa się, że oczyszczacz powietrza powinien się znaleźć w największym pomieszczeniu, aby oczyścić jak najwięcej powietrza. Ustawiając urządzenie w niewielkim i zamkniętym pokoju, zwyczajnie marnuje się potencjał oczyszczacza powietrza. Tak naprawdę jednak, jak już zresztą wcześniej wspomniano, oczyszczacze powinny 1zapewniać filtrację powietrza w całym domu. Pyły, które znad miast przedostają się do mieszkań, są niezwykle groźne dla zdrowia, przez co powinniśmy zrobić wszystko, aby się przed nimi ochronić. Więcej informacji na temat smogu oraz skutecznych metod jego zwalczania znajduje się pod adresem: https://niebojsmoga.pl/.