Alkoholizm w szpilkach – czyli jak wygląda uzależnienie od alkoholu u kobiet

Problem alkoholizmu bez wątpienia zdecydowanie częściej kojarzy się nam z mężczyznami. Raczej u większości osób jeśli mowa o alkoholizmie to najczęściej pojawia się obraz mężczyzny, często bezdomnego i bez pracy. Jednak to złudne wrażenie, ponieważ alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko mężczyzn. Tak naprawdę to problem milionów ludzi na świecie. To problem, który może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy stanu posiadania. Jak podają nam statystyki to również coraz częściej choroba kobiet. Warto więc zwrócić uwagę na mówiąc oględnie alkoholizm w szpilkach, a więc to jak wygląda uzależnienie od alkoholu u kobiet.

 

Choroba demokratyczna – może dotknąć każdego

Alkoholizm może być nazwany chorobą demokratyczna, ponieważ w rzeczywistości może dotknąć każdego. Niezależnie od tego czy uzależnienie dotyka kobiet czy mężczyzn będzie można spodziewać się podobnych objawów. Pojawia się głód alkoholowy, brak zdolności do kontrolowania picia, objawy abstynencyjne jak drżenie mięśni, tachykardia czy nudności, wymioty, biegunki, zmieniona tolerancja na alkohol, trzeba spożywać coraz większe dawki. Jednak mimo, że objawy będą podobne to podłoże choroby u kobiet może być inne niż w przypadku mężczyzn.

Proces uzależnienia się u kobiet może przebiegać inaczej niż u mężczyzn. Kobiety jak zauważają badacze często spożywają alkohol w samotności jako odpowiedź na problemy. W przypadku mężczyzn typ uzależnienia jest raczej związany ze spożywaniem alkoholu w szerszym gronie. Uzależnienie od alkoholu w przypadku kobiet objawi się podobnie jak w przypadku mężczyzn, jednak szkodliwy wpływ alkoholu w organizmie kobiety jest dużo szybciej zauważalny. Zmiany somatyczne, a więc dotyczące ciała i psychiczne dotykają kobiety znacznie szybciej niż mężczyzn. Co niezwykle znaczące kobieta uzależniona od alkoholu będzie żyła co najmniej 15 lat krócej. Ten negatywny wpływ na organizm kobiety uzależnione jak podają badacze może być wynikiem czynników biologicznych jakie wynikają z różnej budowy fizjologicznej kobiety.

 

W przypadku kobiet jak podają specjaliści bardzo charakterystycznym profilem osoby uzależnionej jest zespół opuszczonego gniazda. W momencie, gdy dzieci opuszczają dom okazuje się, że kobieta, która do tej pory im poświęcała swój czas ma go tak wiele, że nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Pojawia się spadek liczby obowiązków, samotność, brak rozwiniętych zainteresowań – to wszystko sprawia, że radości kobieta zaczyna szukać w alkoholu i coraz chętniej po niego sięga. Okazuje się, że sporadyczne sięganie po lampkę wina zaczyna się powtarzać i rozwija się w poważny problem w życiu takiej kobiety i doprowadza ostatecznie do uzależnienia.

 

To jak rozwija się uzależnienie u kobiet tak jak zostało wspomniane jest związane z czynnikami socjokulturowymi. To właśnie z tego powodu kobiety dużo częściej piją w samotności i właśnie wtedy się uzależniają. Jednocześnie oczekiwania w stosunku do kobiety są większe, ma opiekować się domem, jej zachowania są traktowane bardzo restrykcyjnie w społeczeństwie. Dlatego kobiety bardzo często tłumią u ukrywają swój problem, a w dłuższej perspektywie zdecydowanie utrudnia to pokonanie problemu uzależnienia.

 

Artykuł napisany we współpracy z Prywatnym Zamkniętym Ośrodkiem Terapii dla uzależionych kobiet.