Co to jest biorezonans?

Biorezonans, inaczej diagnostyka lub terapia metodą rezonansu jest metodą wymyśloną na początku XX wieku związaną z filozofią medycyny chińskiej i akupresurą. Starszą wersją tej techniki jest natomiast elektroakupresura – zmodyfikowana wersja akupresury. Biorezonans nie jest uważany za metodę naukową, ze względu na niezgodność z wiedzą medyczną i zaliczana jest do metod tak zwanej medycyny niekonwencjonalnej.

Terapia biorezonansowa to dzieło niemieckich naukowców Franza Morella oraz Ericha Rusha powstałe w 1977 roku i wprowadzone na rynek pod nazwą MORA. Terapia ta opiera się na diagnozowaniu i leczeniu chorób przy pomocy wytwarzanych wibracji elektromagnetycznych. Według teorii, na której bazuje biorezonans, każdy patogen atakujący organizm ludzki posiada unikalną częstotliwość drgań, które wytwarzają i to właśnie dzięki nim są one wykrywane podczas biorezonansu. Sama terapia natomiast polega na przepuszczeniu przez ciało człowieka prądu wytwarzającego takie spektrum wibracji, które spowoduje ich unicestwienie i rozpad. To samo tyczy się pasożytów, dzięki czemu mogą być one wykryte, a poprzez terapię mają zostać wyeliminowane z organizmu. Częstotliwości mające diagnozować oraz unieszkodliwiać istniejące patogeny oraz parazyty są opracowywane przez specjalne towarzystwa zajmujące się stosowaniem terapii opartej na tej metodzie i są stale aktualizowane i rozszerzane.

Biorezonans powinien więc nie tylko zdiagnozować, ale również wyeliminować z organizmu wszelkie patogeny, natomiast dodatkowym aspektem terapii biorezonansowej dostępnej w gabinecie biorezonansu Bioanna jest fakt, że drgania elektromagnetyczne mają, według twórców, również wzmocnić w człowieku jego naturalną, wewnętrzną energię, a nawet poprawić funkcję narządów wewnętrznych.

Najlepsza skuteczność terapii biorezonansowej ma być uzyskiwana podczas równoczesnego stosowania metod z zakresu medycyny naturalnej. Zakłada to między innymi picie dużych ilości płynów, szczególnie wody lub innych cieczy o odpowiednim pH, które powinny wypłukać toksyny, mające uwalniać się z rozpadających się drobnoustrojów chorobotwórczych i pasożytów. Osoby zajmujące się terapią biorezonansem zalecają także zwiększoną (w miarę możliwości) aktywność fizyczną a niekiedy również zabiegi fizjoterapeutyczne.

Należy jednak pamiętać, że biorezonans nie jest metodą naukową i nie jest zgodny ze standardami diagnostyki i terapii medycznej, a diagnoza opierająca się na biorezonansie uważana jest przez lekarzy za bezpodstawną. Nie wolno również mylić go z szeroko wykorzystywanym w medycynie rezonansem magnetycznym, który należy do obrazowych metod diagnostycznych, umożliwiającym uzyskiwanie wewnętrznych obrazów ludzkiego ciała.