Kupujemy mieszkanie: wykończone czy stan deweloperski?

Kupowanie mieszkania na rynku pierwotnym to czasochłonny proces, najczęściej bowiem płacimy za mieszkanie w chwili, kiedy niegotowy jest jeszcze cały budynek. To jednak ma swoje dobre strony, mamy bowiem możliwość ingerowania w zakupione już przez nas mieszkanie jeszcze w czasie jego budowy – dotyczy to na przykład postawienia ścianek działowych tam, gdzie początkowo nie przewidywał ich projekt. Wszystko zależy od kontaktu z deweloperem. Największym dylematem jest jednak to, czy zdecydować się na mieszkanie już wykończone, czy odebrać je w stanie deweloperskim?

Mieszkanie w stanie deweloperskim

W chwili, kiedy odbieramy od dewelopera niewykończone mieszkanie, nie mamy możliwości wprowadzenia się do niego od razu. Konieczne jest przeprowadzenie prac wykończeniowych, ponieważ takie mieszkanie posiada jedynie betonową wylewkę i jedną warstwę gipsu na ścianach. Samodzielnie musimy kupić podłogi, drzwi wewnętrzne, pomalować ściany, kupić całe wyposażenie – w tym łazienkową armaturę… to czasochłonny i kosztowny proces.

Ma jednak bardzo dużo zalet – najważniejszą jest to, że urządzamy mieszkanie pod swojemu, mamy pełną kontrolę nad tym jak będzie wyglądało i jakie materiały zostaną użyte do jego wykończenia. To znaczy, że naprawdę będziemy mogli nazwać go domem, ponieważ po takim remoncie to „M” stanie się nasze nie tylko na papierze.

Urządzanie mieszkania po swojemu to też sama frajda – wybieranie koloru ścian, rodzaju podłóg, dobieranie mebli i tworzenie jedynego w swoim rodzaju klimatu. Po prostu „bawienie się” w architekta wnętrz, a właściwie własnego wnętrza.

Mieszkanie wykończone

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy pozwolili deweloperowi na wykończenie mieszkania w jego zakresie. Wtedy przy wyprowadzce potrzebny będzie jedynie zakup mebli i sprzętów. Na miejscu z kolei będzie już armatura łazienkowa, podłogi, drzwi wewnętrzne i farba na ścianach. Oczywiście za to również trzeba będzie zapłacić, ale deweloperzy często organizują promocje na obniżenie kosztów wykończenia lub nawet wykonanie go za darmo.

Mieszkanie już wykończone do dla nas jednak przede wszystkim oszczędność czasu – do takiego mieszkania można wprowadzić się (oczywiście po jego oddaniu przez firmę budowlaną) praktycznie od razu. Odchodzą nam również zmartwienia związane z wyborem wszystkich elementów wystroju oraz zatrudnieniem firmy wykończeniowej. To sprawia, że taka opcja zakupu mieszkania jest po prostu wygodna, dlatego decyduje się na nią bardzo wielu nowych właścicieli.

W przypadku wykańczania mieszkania przez dewelopera można negocjować z nim obniżenie kosztów. Niektórzy oferują to od razu, często proponując również bezpłatną pomoc architekta wnętrz, który po zebranym wywiadzie prezentuje propozycje wykończenia mieszkania.

Zanim się zdecydujesz

W wyborze na pewno pomoże rozmowa z przedstawicielem dewelopera, który odpowie na nurtujące nas pytania, szczególnie te w kwestii kosztów wykończenia (i ich obniżenia), terminu oddania mieszkania do użytku i naszej ingerencji w wygląd mieszkania.