Planowanie podróży, czyli podróże bez kłopotów i z uśmiechem na twarzy

Planuj, podróżuj i ciesz się życiem!

Podczas długich podróży można zdobyć bezcenną wiedzę o podróżowaniu i poznawaniu świata. Amatorzy podróżowania powinni uczyć się od wyg, które na podróżowaniu spędziły wiele lat. Wskazówki ekspertów z e-wypoczynek.pl dla początkujących turystów na pewno będą bezcenne.
Po pierwsze, najważniejsza jest cierpliwość. Nie wolno tracić kontroli nad własnym postępowaniem. Życie jest zbyt krótkie, aby marnować czas na złość i rozczarowania. Spóźniłeś się na autobus? Nie martw się, przyjedzie kolejny. W bankomacie nie ma pieniędzy? To nie jest problem. Pojedź do innego miasteczka i pobierz pieniądze z bankomatu tam ulokowanego. Im luźniejsze podejście do problemów, tym dla Ciebie lepiej. Odetchnij głęboko i przywołaj uśmiech na twarz. Poczujesz się lepiej i lżej. Smutasom i pesymistom żyje się o wiele gorzej, nie dołączaj do ich grona w żadnym wypadku.

 
Po drugie, wstawaj wcześnie, a będziesz mieć więcej czasu na zwiedzanie, cieszenie się życiem, robienie zdjęć, poznawanie interesujących miejsc. Rano, gdy na dworze jest jasno, będziesz podróżować bezpieczniej. Więcej przestępstw zdarza się późnym wieczorem i w nocy.

 
Po trzecie, śmiej się z siebie. Nie denerwuj się, nie pesz, lecz ciesz się każdym drobiazgiem. W ten sposób z podróżowania będziesz mieć więcej wspomnień. Zdobywaj znajomych i przyjaciół, poznawaj ludzi oraz świat.

 
Po czwarte, rozłóż pieniądze po kieszeniach i kieszonkach. Gdy ktoś Ciebie okradnie, to nie zostaniesz bez grosza przy duszy. Zapasowa gotówka pozwoli Tobie podróżować dalej. W najgorszym wypadku najmij się na dzień lub dwa do pracy na zmywaku i zarób odrobinę grosza. Twoje życie stanie się łatwiejsze, a uśmiech powróci na Twoją twarz. Pieniądze można ukryć w skarpetkach, butach, w obramowaniu plecaka i tym podobnych miejscach.

 
Po piąte, poznawaj ludzi w różnych miejscach, rozmawiaj z nimi, ćwicz znajomość języków obcych. To wszystko jest wartością dodaną każdej podróży. A nuż uda się Tobie nawiązać wieloletnie przyjaźnie? Tego nigdy nie wiadomo.

 
Po szóste, miej przy sobie sarong, który ochroni Ciebie przed ostrym słońcem, stanie się ręcznikiem, ochroni Twoje oczy przed piaskiem pustyni. Zwyczajny szalik jest niezwykle przydatną rzeczą. Weź przynajmniej dwa szaliki, niezbyt grube, ale przydatne.

 
Po siódme, zapomnij o pośpiechu, podróżuj powoli, rozkoszuj się światem, obserwuj ruch uliczny, patrz na wszelkie szczegóły, wyostrz własne zmysły. Podróżowanie jest poznawaniem świata oraz nauką samego siebie. Nie pozwól, aby taka okazja ominęła Ciebie szerokim łukiem. Pij kawę w barach, w których przesiadują miejscowi, a nie w miejscach pełnych turystów. Smakuj świat, podziwiaj jego barwy, myśl i nie śpiesz się w ogóle.

 
Po ósme, miej kopie dokumentów w komputerze oraz na papierze. W ten sposób nawet wtedy, gdy ktoś ukradnie Twojego laptopa, Ty nadal będziesz cieszyć się życiem i nie pozwolisz sobie na zamartwianie się taką utratą. Numery telefonów miej w komórce oraz notesie. Jest to znakomite rozwiązanie dla każdej osoby, która podróżuje po całym świecie i narażona jest na pewne niebezpieczeństwa takich podróży.

 
Po dziewiąte, dokumentuj wszystko na zdjęciach, rejestruj ludzi i miejsca. Nie przejmuj się, że wyglądasz jak turysta. Podróżowanie ma być przyjemnością dla Ciebie, a zdjęcia będą dokumentowały każdą wspaniałą chwilę. Zdjęcia są najlepszą pamiątką z podróży – nie kosztują prawie nic, możesz pokazać je innym ludziom, aparat fotograficzny nie zajmuje dużo miejsca w bagażu.

 
Po dziesiąte, wszystko jest możliwe. Podróżuj i nie poddawaj się zniechęceniu. Żadne trudności nie są w stanie zrazić prawdziwego turysty. Dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych, a niebo jest granicą tego, na co Ciebie stać. Nie słuchaj tych, którzy zniechęcają Ciebie i zrażają do wysiłków. Możesz uczynić wszystko, a Twoja podróż jest przygodą, wyzwaniem oraz hartowaniem ciała oraz ducha.

 
Po jedenaste, uśmiechaj się do ludzi i świata. Każdej osobie mów dzień dobry, bądź przyjazny i stosuj przyjazną mowę ciała. Utrzymuj z ludźmi kontakt wzrokowy, odwzajemniaj uśmiechy i bądź wesoły. W ten sposób najlepiej zjednasz sobie ludzi.

 
Po dwunaste, podróżuj w sposób ekonomiczny, niedrogo, w ten sposób zgromadzisz znacznie więcej wrażeń i dłużej będziesz mógł poznawać świat. Wystarczy 30 czy 50 złotych dziennie? Świetnie, Twoja podróż będzie niedroga i długa. A tego oczekuje każdy wytrawny podróżnik.

 

 

Po trzynaste, nie oceniaj sposobu życia osób w innych krajach. Pogódź się z odmiennością oraz różnicami kulturowymi. Ćwicz empatię i wejdź w położenie innych ludzi. W ten sposób nie tylko poznasz świat, ale też staniesz się o wiele bardziej tolerancyjną osobą. Takie podejście ma ogromną wartość.

 
Po czternaste, spróbuj spać w tanich hostelach, dzieląc pokój z innymi osobami, nawiązując kontakty i nie ponosząc wysokich kosztów takich noclegów. Jest to znakomity sposób na interesujące podróżowanie po całym świecie.

 
Po piętnaste, bądź czasami wolontariuszem, pomóż lokalnej społeczności, poczuj się znacznie lepiej i zaspokój potrzebę pomagania innym osobom.

 
Po szesnaste, zapakuj do bagażu zatyczki do uszu – dzięki nim zaśniesz w hałaśliwym hostelu, odgrodzisz się od pijanych obcokrajowców, głośnych psów, klaksonów, handlowców zachwalających głośno sprzedawane produkty. Komfort oraz efektywność wypoczynku osiąga się dzięki stosowaniu zatyczek do uszu. Zachęcamy do takiego sposobu funkcjonowania – życie w podróży powinno zachować chociaż odrobinę komfortu. Taka wygoda jest niezbędna turyście – świat należy poznawać, ale przynajmniej noc powinna dać maksymalną ilość wypoczynku. I tego należy koniecznie przestrzegać.

 
Po siedemnaste, nie bój się świata. Kula ziemska nie jest tak niebezpieczna, jak przedstawiają ją media. Obserwuj trudne sytuacje, zachowuj zdrowy rozsądek. Większość osób, które spotkasz to ludzie przyjaźni, godni zaufania, hojni i chętni do udzielania pomocy.

 

 

Po osiemnaste, podróżuj bez celu. Jest to miła podróż, nie zaprząta głowy i pozwala cieszyć się poznawaniem świata. Nie obawiaj się świata, rozmawiaj z ludźmi, idź przed siebie.

 

 

Po dziewiętnaste, jedz lokalne potrawy, próbuj tego, co jedzą miejscowi, a będziesz miał niezwykłe wrażenia z podróży.

 
Po dwudzieste, bądź spontaniczny, rozmawiaj z ludźmi, słuchaj ich opowieści. Dzięki temu poznasz świat w całej jego krasie. Korzystaj z gościnności, pozwalaj zapraszać się ludziom do ich domów.
Po dwudzieste pierwsze, podróżuj powoli. Nie musisz odwiedzić sześciu krajów w sześć tygodni. Lepiej zobaczyć mniej, ale poznawać świat dokładniej, smakując jego uroki. Tylko japońscy turyści muszą widzieć wszystko w jednej chwili. Inne osoby mają znacznie więcej czasu na poznawanie uroków świata.

 
Po dwudzieste drugie, rób notatki, prowadź pamiętnik, stwórz bloga. Zadbaj o to, aby wspomnienia z podróży nie wyblakły i nie zniknęły po roku czy dwóch.

 

 

Po dwudzieste trzecie, próbuj tego, czego na co dzień nie próbujesz. Podróżuj autostopem, rozmawiaj z obcymi, jedz lokalne potrawy. Przełamywanie własnych obaw wzmacnia charakter.

 

 

Po dwudzieste czwarte, nie planuj za dużo, określ czas podróży i trzymaj się określonego planu podróżowania oraz zwiedzania. Podróżowanie ma być przyjemnością i do tego dąż uparcie i konsekwentnie.

 

 

Po dwudzieste piąte, nie bierz dużo rzeczy. Z niewielkim bagażem podróżuje się o wiele łatwiej. Pakuj się racjonalnie, a będzie Tobie łatwiej podróżować. Jeśli nie jesteś pewny czy warto zabrać jakieś rzeczy, to znaczy, że ich bynajmniej nie potrzebujesz.

 

 

Po dwudzieste szóste, nie korzystaj z mediów społecznościowych podczas podróży. To ma być czas relaksu i odpoczynku od cywilizacji. I tak też traktuj podróżowanie.
Po dwudzieste siódme, dbaj o własne ciało oraz dobrą formę. Im lepiej będziesz się czuł, tym lepsza będzie Twoja podróż. Śpij sporo, jedz zdrowo, smaruj ciało kremem z filtrami oraz ćwicz w wolnych chwilach.

 

 

Po dwudzieste ósme, kontaktuj się z rodziną oraz przyjaciółmi. Nie trać z nimi kontaktu, nie pozwól sobie na życie poza kontaktami z osobami Tobie bliskimi.

 

 

Po dwudzieste dziewiąte, podróżuj twórczo, zejdź z utartych ścieżek, nie szukaj tego, co znasz, lecz poszukuj nowego i nieznanego.

 

 

Po trzydzieste, podróżuj tak dużo, jak możesz i jak chcesz. Poznawanie świata daje oddech od codzienności i nie szukaj wymówek, że nie stać Ciebie na podróżowanie – nie musisz nocować w drogich hotelach i jadać w kosztownych restauracjach. Stać Ciebie na poznawanie świata niedrogo, za grosze. Najważniejsze są wrażenia, a nie luksusy. Tych ostatnich wytrawny turysta bynajmniej nie potrzebuje. Jeśli naprawdę chcesz podróżować, to zrealizujesz Twoje marzenia. Świat jest piękny, ekscytujący i zasługuje na poznanie go w całej rozciągłości. Niech Twoje życie będzie jedną wielką i wspaniałą podróżą.

 

Więcej porad dla turystów w serwisie e-wypoczynek.pl