Pechowe liczby

pechowa 13

W kulturze polskiej przyjęło się, że pechowa liczba to 13, jak się jednak okazuje niekoniecznie musi być to prawda. W żadnym innym miejscu na świecie nie potwierdza się bowiem tego poglądu,

pechowa 13

pechowa 13

a wręcz przeciwnie, gdzie nie gdzie nasza pechowa trzynastka, przynosi ponoć powodzenie. Jakie są zatem inne pechowe liczby i dlaczego właśnie ich powinniśmy się wystrzegać. Spójrzmy na nasz ranking pechowych liczb.

Liczba 4

Cyfra cztery w kulturze azjatyckiej uważana jest za najbardziej pechową ze wszystkich. Jej wymowa jest zbliżona do wyrazu “śmierć” i właśnie z tego powodu większość ludzi stara się jej unikać za wszelką cenę. W krajach typu Chiny, Korea, Japonia, czy Wietnam da się to zauważyć niemal na każdym kroku. W hotelach na przykład specjalnie pomija się niekiedy czwarte piętro, które miałoby być nieodpowiednie nawet do tymczasowego zamieszkania.

Liczba 9

Również jest to liczba przynosząca pecha i prawie z tych samych powodów co czwórka. Jej chińska wymowa oznacza bowiem torturę. W chińskich sklepach nie znajdziemy zatem popularnych europejskich końcówek 99 groszy. To odstrasza każdego azjatyckiego turystę.

Liczba 39

Ta cyfra w Afganistanie bywa bardzo rzadko używana i stanowi nawet przekleństwo. W dosłownym tłumaczeniu cyfra 39 oznacza zdechłą krowę i jest kojarzona nie tylko ze śmiercią, ale nawet z głodem. Liczba ta bywa używana jaki zwykłe wyzwisko, dlatego jeśli kiedyś ją usłyszysz, z pewnością nie będzie to wróżyć niczego dobrego. Staraj się jej unikać, tak jak robią to Afgańczycy, którzy zdolni są nawet zamalowywać numery domu, czy tablicy rejestracyjnej.

Liczba 666

Chyba większość ludzi wie, że cyfra ta kojarzona jest z demonem. Jej pechowe znaczenie wywodzi się z Biblii, z apokalipsy świętego Jana. Wiele osób stara się jej unikać, u niektórych może wzbudzać nawet lęk, czy strach.

Jak widać nasza polska 13 nie wydaje się taka straszna, jak o niej mówią. W przeciwieństwie do innych pechowych liczb wydaje się nawet całkiem sympatyczna. Nie oznacza przecież niczego złego, ani tym bardziej strasznego, dlatego może pora ją w końcu polubić?