Wakacje z dzieckiem

Wyjazdy na urlop, chyba każdemu z nas dobrze się kojarzą. Zmiana otoczenia, nowi ludzie, nowe bodźce. To wszystko sprawia, że po zakończonych wakacjach pełni energii wracamy do swoich codziennych obowiązków.

Jednakże jest grupa osób, która niezbyt chętnie na urlopy wyjeżdża. I wcale nie chodzi tu o „pracoholików” którzy mogli by pracować 24 godziny na dobę. Mowa tu o rodzinach, w których znajdują się małe dzieci. Skoro trzeba im poświęcać bardzo dużo czasu każdego dnia, to nie zmieni się to na urlopie. Osoby takie myślą więc, że nie ma sensu na taki wyjazd, gdyż i tak z niego do końca nie skorzystają.

Jest to stwierdzenie jak najbardziej błędne. Już sama zmiana miejsca przebywania sprawia, że nasz organizm relaksuje się i odpoczywa. Nowe widoki, czy nowe znajomości mogą być niezwykle inspirujące i powodują, że jesteśmy bardziej kreatywni. A fakt że w dalszym ciągu musimy zajmować się dzieckiem, odgrywa tu rolę drugorzędną. Zresztą przy dobrej organizacji, na urlopie z dzieckiem też można znakomicie wypocząć.

Po pierwsze, należy dzielić się swoimi obowiązkami. Można umówić się, że w jeden dzień pociechą zajmuje się mama, a w drugi tata. Dzięki temu każdy z rodziców będzie miał sporo wolnego czasu na wypoczynek. Jeszcze lepszym pomysłem może okazać się wyjazd na urlop w gronie znajomych i przyjaciół, którzy mają dzieci w podobnym wieku co i my. Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami i bardzo chętnie spędzają razem czas. Więc gdy dzieciaki razem się bawią pod okiem jednego z dorosłych, pozostali mają czas na relaks i wypoczynek. Osoby „nadzorujące” mogą się zmieniać i tak wszyscy uczestnicy takiej „wyprawy” mają sporo czasu na zwiedzanie, podziwianie pięknych widoków, czy nawet na zwykłe opalanie się na plaży.

Gdy dziecko ma już 3-4 lata, możemy też zacząć myśleć o samodzielnym wyjeździe na kilka dni, bez naszych pociech. Oczywiście pod warunkiem, że mają oni dobrą opiekę. Najlepszymi opiekunami będą oczywiście dziadkowie, którzy będą mogli się wreszcie „nacieszyć” wnukami. Opiekunami może być też nasze rodzeństwo, czy przyjaciele, z którymi nasze dzieci często się bawią. Podczas takich wyjazdów, nie możemy rzecz jasna zapomnieć o kontaktowaniu się z dziećmi, dzięki czemu będą się one czuły bezpieczne.

Urlop z dziećmi, wcale więc nie musi oznaczać ciągłych obowiązków i ciągłej opieki nad nimi. Dzieci też lubią zmienić otoczenie, też chcą poznawać nowe zakątki i nowych ludzi. Taki wyjazd też może być niezmiernie ciekawy i interesujący. Wszystko zależy od organizacji i od podziału obowiązków. Ale tego powinniśmy się już nauczyć podczas codziennej opieki nad naszymi pociechami.