Owoce i warzywa

Każdego dnia spożywamy po kilka pokarmów. Jedni jedzą więcej inni mniej, jedni rzadziej inni częściej. Jemy też bardzo różne potrawy, zarówno pod względem smakowym jak i pod względem zawartości tłuszczów czy cukru. Jak wiadomo, nadmiar niektórych składników w jedzeniu szkodzi. Chodzi tu zwłaszcza o wymienione tłuszcze i o cukry. Inne składniki są bardzo zalecane jak chociażby witaminy. Dlatego odpowiednia dieta i właściwy dobór pokarmów, mogą nam bardzo pomóc w dbaniu o nasze zdrowie, a co za tym idzie o lepsze samopoczucie.

Jak twierdzi wielu specjalistów i dietetyków, w naszej diecie nie powinno nigdy brakować owoców i warzyw. To właśnie w nich znajduje się najwięcej składników pokarmowych, które są niezbędne dla naszego organizmu. Mowa tu przede wszystkim o witaminach i składnikach mineralnych. Nawet znajdujące się w nich cukry i tłuszcze, są lepiej przez nasz organizm przyswajane. Oczywiście najlepsze są owoce i warzywa surowe, ale i te gotowane mają doskonały wpływ na nasz organizm.

Jak więc wprowadzać owoce i warzywa do naszej diety? Powinniśmy je podawać już naszym małym pociechą. Zamiast słodkiego batonika do szkoły, możemy dać dziecku jabłko. Zamiast kanapki z czekoladą lepsza będzie sałatka z owoców. I tak można by wymieniać jeszcze długo. Ale do swojej diety owoce i warzywa powinni dodawać także rodzice. Nie możemy zapominać o owocach do pracy, nie możemy zapominać o surówkach, sałatkach warzywnych czy owocowych. Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk, że gdy czujemy głód zamiast jakiejś słodkiej przekąski, powinniśmy poszukać marchewki lub gruszki. W takim przypadku głód zostanie zaspokojony, a nasz organizm otrzyma potrzebne mikroelementy.

Oczywiście trudno wprowadzać takie pokarmowe zwyczaje do diety mężczyzną, którzy uwielbiają tłuste i pożywne jedzenie. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Oczywiście należy się trochę „nagimnastykować” ale jest to jak najbardziej do zrobienia. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić, możemy zawsze zapytać dietetyka, który poda nam wiele wspaniałych przepisów, które zastąpią niezbyt zdrowe i dietetyczne potrawy. I chociaż trudno w to uwierzyć, wielu mężczyzn „łapie się” na taką owocowo – warzywną dietę.

Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę diety każdego człowieka. Dlatego warto takie dietetyczne nawyki należy wprowadzać już u swoich dzieci, aby w przyszłości zawsze pamiętały o tym, że można ze swojej diety wycofać wiele składników, ale o warzywach i owocach nigdy nie należy zapominać. Będzie to miało kolosalne znaczenie dla ich zdrowia i rozwoju.