Miejsce na biznes

Wiele osób prowadzących własną firmę, narzeka, że nie mogą rozwinąć skrzydeł, gdyż ciągle ich coś hamuje. I właściwie sami nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być złe miejsce rozpoczęcia interesu. Możliwe, że nie została dobrze przeprowadzona analiza przed rozpoczęciem działalności i w związku z tym firma nie może się rozwijać.

Gdzie więc powinno się rozpoczynać działalność? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od profilu firmy, od konkurencji itp. Na pewno zanim ktoś otworzy własny biznes musi przeprowadzić dokładną analizę rynku. Trzeba zbadać przede wszystkim, czy na rynku jest jeszcze miejsce na nasz biznes. Jeżeli jest zbyt duża konkurencja, ciężko będzie się „przebić”, chyba że nasza oferta będzie naprawdę konkurencyjna. Jeżeli jednak właściciel firmy pomimo dużej konkurencji będzie dalej chciał funkcjonować na takim „zatłoczonym” rynku, trzeba będzie zastosować wiele działań marketingowych, aby na rynku się utrzymać.

Wybór miejsca na firmę powinien być ściśle powiązany z profilem działalności. I to pod każdym względem. Trudno bowiem otwierać sklepu z motorówkami w górach, czy też otwierać sklep wędkarski w miejscu, gdzie nie ma żadnych zbiorników wodnych. Należy dokładnie przeanalizować co w danej okolicy może cieszyć się zainteresowaniem i na co jest duża podaż. To dzięki temu szybko uzyskamy klientów na nasze produkty czy usługi i dzięki temu najpierw koszty rozpoczęcia działalności szybko się zwrócą, a potem szybko zacznie wzrastać zysk. Oczywiście rynek można też wykreować, ale jest to zadanie o wiele trudniejsze i wymagające sporych nakładów finansowych.

Z całą pewnością o wiele łatwiej jest prowadzić działalność w miejscu gdzie jest dużo ludzi. W miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, mieszaka bardzo dużo osób i w związku z tym zawsze istnieje duża szansa, że ktoś się skorzysta z naszych usług lub kupi nasz produkt. Ale oczywiście nie jest powiedziane, że biznesy należy otwierać tylko w dużych miastach. Doskonałym przykładem mogą być tu gospodarstwa agroturystyczne. Wiele osób szuka spokoju i ciszy, a można to wszystko znaleźć właśnie w słabo zamieszkałych terenach. Więc nawet gdy mieszkamy „na odludziu”, to i tak możemy zarobić na tym spore pieniądze zakładając własną firmę.

Podsumowując, otwierając własny biznes, nie róbmy tego „na szybko”, ale działajmy rozważnie i spokojnie. Starajmy się wykorzystać wszystkie mocne strony miejsca w którym chcemy działać, by dzięki temu jak najlepiej „wstrzelić” się w rynek i zarabiać jak najwięcej pieniędzy.