Kiedy czas na dziecko

Ludzie łączą się w pary z różnych powodów. Oczywiście pierwszym z tych powodów jest miłość, ale są też i inne przyczyny, że nie chcemy żyć samotnie. Dla jednych jest to kwestia stabilności, dla innych bezpieczeństwo finansowe, jeszcze dla innych może to być coś zupełnie innego. Jednakże jednym z głównych powodów dla których łączymy się w pary jest chęć posiadania dzieci. Bo właśnie potomstwo jeszcze bardziej ugruntuje nasz związek i sprawi, że będzie on po prostu lepszy.

Jednakże coraz częściej pary zadają sobie pytanie: „Kiedy na to dziecko się zdecydować?”. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, takie pytanie było nie na miejscu. Ludzie zawierali związki małżeńskie w stosunkowo młodym wieku i praktycznie od zaraz ich rodziny się powiększały. Standardem był przyjęty model, w którym to mężczyzna pracował i utrzymywał rodzinę, a kobieta zostawała w domu i opiekowała się dziećmi. Było to zwłaszcza popularne na wsiach. W każdej rodzinie było więc po kilkoro dzieci, na które zarabiał tato, a którymi opiekowała się mama. Ale im bardziej zbliżamy się do czasów nam współczesnych, zaczniemy zauważać, że kobiety nie chcą już tak chętnie zostawać w domu. Myślą one o swojej karierze zawodowej, chcą się rozwijać i co ważne – zarabiać. Nie współgra to ze starym modelem rodziny i nie pozwala na rodzenie dzieci. I w związku z tym czas narodzin potomka coraz częściej jest odkładany „na później”. Kobiety – bo to one głównie decydują w tej kwestii – mówią że na powiększenie rodziny zdecydują się, gdy ich sytuacja zawodowa się ustabilizuje, gdy osiągną już jakiś status materialny itp. I właśnie z tych powodów coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po 30 urodzinach czy nawet jeszcze dużo później. Co więcej, zwykle kończy się na jednym dziecku, gdyż na drugie nie ma już czasu.

Czy jest to słuszna decyzja? Trudno powiedzieć. Każdy ma swoje własne wartości i wybiera to, co jest dla niego najważniejsze. Dla jednych będzie to pewno kariera, a dla drugich dzieci. Jednakże takie postępowanie, będzie oddziaływało na nas wszystkich. Jeżeli pary będą coraz rzadziej decydować się na powiększenie rodziny lub będą miały tylko jedno dziecko, w niedalekiej przyszłości będzie więcej ludzi umierało niż się rodziło. Nie trzeba więc chyba nikomu mówić, że społeczeństwo będzie się najpierw starzeć, a potem będzie wymierać. Nie będzie miał kto pracować na emerytury, nie będzie miał kto się opiekować starszymi ludźmi. Może do doprowadzić do wielu kryzysów, zwłaszcza w sferze ekonomicznej.

Nie powinniśmy więc sobie zadawać pytań: Kiedy zdecydować się na dziecko, tylko raczej powinniśmy się zastanowić ile dzieci chcemy mieć. Oczywiście wszystko ze zdrowym rozsądkiem i w oparciu o nasze możliwości zdrowotne i ekonomiczne.