Biznes i nauka

Większość z nas chciałaby prowadzić swój własny biznes. Daje to nam wiele możliwości, a przede wszystkim sami sobie jesteśmy szefem. Możemy pracować w dowolnych dla nas godzinach, możemy dobierać sobie pracowników lub wybierać zlecenia. Ale chociaż wszystko wygląda to pięknie, przynajmniej na pierwszy rzut oka, to jednak rzeczywistość nie jest tak do końca kolorowa. Życie biznesmena to ciągły stres, ale o czym mało kto sobie zdaje sprawę, to także ciągła nauka. I nie chodzi tu tylko o taką naukę jak w szkole, chociaż i takiej nie brakuje. Chodzi o naukę postępowania z klientami, naukę wprowadzania nowych usług itp. Biznesmen cały czas musi coś próbować i musi uczyć się na własnych błędach.

Ale nauka zaczyna się w szkole. To właśnie tutaj przyszli właściciele firm zdobywają pierwszą wiedzę związaną ze swoją przyszłą profesją. To właśnie często w szkole rodzą się pierwsze pomysły na biznes, to tutaj rozpoczynają się pierwsze działalności gospodarcze. Ale podstawowa wiedza na ten temat nie wystarcza. Czasami przyszli biznesmeni muszą uczęszczać na dodatkowe szkolenia czy kursy, które pozwolą na lepszy start w biznesie.

Mamy więc już rozpoczętą działalność i zaczynamy zarabiać. Czy na tym nauka się kończy? Oczywiście że nie. Teraz należy „uczyć się” klientów. Należy szukać najlepszych sposobów, by ich pozyskać i zaproponować im nasze usługi lub nasz produkt. A gdy już ich zdobędziemy, należy „uczyć się” jak ich przy sobie zatrzymać. Im szybciej zdobędziemy wiedzę o naszych klientach, tym lepiej nasz biznes będzie prosperował.

Nie należy zapominać też o tych, których biznesy polegają na wprowadzaniu nowych produktów czy technologii. Osoby takie muszą ciągle studiować wszelkie nowinki techniczne, czy też wszelkiego rodzaju nowości. Są to czasami całe dni spędzone na studiowaniu, uczestnictwo w konferencjach czy szkoleniach. Ale niestety bez tej wiedzy bardzo trudno jest prosperować.

W kursach i w szkoleniach i to z różnych dziedzin uczestniczyć powinni wszyscy biznesmeni. Oczywiście rodzaj kursów zależy w znacznej mierze od profilu działalności. Jednakże najczęściej właściciel firm starają się pozyskać wiedzę o różnego rodzaju zawiłościach podatkowych, czy o możliwościach ułatwiania sobie życia dzięki nowym możliwością technologicznym.

Jeżeli decydujemy się na własną działalność, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będziemy mogli spocząć na laurach i że w dalszym ciągu będziemy musieli zdobywać nową wiedzę. Może będzie to wiedza inna niż ta pozyskiwana w szkole, jednak będzie ona niezbędna, aby z powodzeniem „walczyć” na rynku o klientów.