Przesądy ślubne

ślub

Ślub to bardzo ważne wydarzenia, na które z pewnością warto jest się dobrze przygotować. Wokół jego tradycji wzrosły już niemal legendy. Może własnie z powodu tak istotnej wagi tej ceremonii, powstały również przesądy z nią związane. Jak można się domyślić jest ich naprawdę bardzo wiele i ciężko jest je wszystkie wymienić. Dzisiaj wymienimy zatem te najczęściej przytaczane. Spraw jakie są przesądy ślubne i co tak naprawdę oznaczają.

Miesiąc z “r” w nazwie

Do najbardziej znanego przesądu należy chyba ten, który nakazuje nam zawarcie związku małżeńskiego w miesiącu, który w swojej nazwie posiada literkę r. Przynosić ma to bowiem szczęście i dobrobyt młodej parze. Najczęściej wybiera się więc czerwiec, sierpień lub wrzesień, głównie ze względu także na dobrą pogodą. Koniecznie unikać należy za to maja, który mimo że jest pięknym miesiącem, ponoć ma przynosić pecha. Ślubu nie powinno się ponadto zawierać w dniu swoich urodzin, może to sprowadzić na nas duże nieszczęście w przyszłości. Datę własnych urodzin zostawmy więc w spokoju i wybierzmy nieco inną.

Strój Panny Młodej

O tym, że przyszły mąż nie może zobaczyć swojej wybranki w sukni ślubnej przed samym ślubem, słyszał chyba każdy. Tego rodzaju zachowanie ma bowiem przesądzać o złym końcu tego małżeństwa. Unikać musimy również pereł, które mają być symbolem łez oraz nieszczęścia. Jeśli nie chcesz więc rychłego rozwodu, koniecznie unikaj pereł jak ognia, nawet jeśli miałaby być pożyczone, bo przecież pożyczony przedmiot musi być! Może to być biżuteria, czy ozdoba do włosów. A co oprócz tego? Oprócz tego potrzebujemy oczywiście czegoś niebieskiego i starego. Jeśli będzie to jedna rzecz, to nie ma problemu, ważny aby móc przypisać jej te określenia.

Wybór świadków

ślub

ślub

Na świadków nie powinno się pod żadnym wyborem wybierać osób zamężnych, tego rodzaju wybór ma przynosić wielkiego pecha. Jeśli jednak mimo to się na to zdecydujemy, to musimy unikać pary małżonków. Zgodnie z przesądami taki wybór może oznaczać nawet śmierć jednego z małżonków, czyli być naprawdę drastyczny w skutkach. Lepiej dmuchać na zimne.

O jakich Wy przesądach ślubnych słyszeliście? Czy warto się do nich stosować, czy to tylko zabobony?